Aromaterapia, olejki eteryczne i ich właściwości

Co lepszego możemy zafundować sobie w jesienny wieczór od wanny pełnej ciepłej wody, oprószonej solą i pięknie pachnącymi olejkami?

Obdarowywanie siebie chwilami spokoju i relaksu pozwala nam się zregenerować i wyciszyć, a działające na nasze zmysły olejki eteryczne potrafią nie tylko poprawić nasze samopoczucie, ale także zrównoważyć emocje.

Aromaterapia, czyli holistyczna metoda oparta na naturalnych ekstraktach roślinnych ma na celu dbanie o zdrowie i samopoczucie.

Aromaterapia opiera się na zmyśle węchu. Aromatyczne cząsteczki zapachowe olejków eterycznych przemieszczają się z nerwów węchowych bezpośrednio do mózgu i oddziałują na ciało migdałowate. Ciało migdałowate to centrum naszych emocji, przez co zmysł węchu mocno wpływa na zdrowie emocjonalne, umysł i duszę.

Olejki eteryczne mogą być także wchłaniane przez skórę. Dodanie kilku kropel do balsamu lub do kąpieli może znakomicie rozluźnić mięśnie i odprężyć napięte ciało.

Zregeneruj siły i nakarm swoje zmysły pięknym, uzdrawiającym zapachem naturalnych olejków.

Olejki eteryczne i ich właściwości

Olejki eteryczne są różnorodne i mają wiele zastosowań i właściwości. Można je stosować do kąpieli, inhalacji czy masażu. Ważne jest, aby przed zakupem olejków zwrócić uwagę na skład. Powinien on zawierać 100% wyciągu danej rośliny i być przechowywany w ciemnej, szklanej buteleczce.

Poniżej przedstawiam kilka najpopularniejszych olejków oraz ich właściwości:

Lawenda

Działa uspokajająco i relaksująco – pomaga przy zasypianiu i łagodzeniu stresu. Pomaga uśmierzyć ból mięśni, bóle menstruacyjne i reumatyczne. 

Trawa cytrynowa

Podobnie jak olejek lawendowy łagodzi stres. Ma działanie bakteriobójcze i tonizujące, przez co pomaga w zwalczaniu trądziku i leczeniu grzybicy. Ma również właściwości zapobiegające starzeniu się skóry. Rozjaśnia i rozświetla cerę. Dodatkowo wzmacnia odporność. 

Eukaliptus

Ma działanie odkażające i oczyszczające przez co pomaga zwalczyć katar i przeziębienie. Dodatkowo działa przeciwzapalnie i pomaga w leczeniu ran i ukąszeń. 

Sosna

Podobnie jak olejek eukaliptusowy pomaga w stanach zapalnych i przeziębieniu. Jest również skuteczny w walce z chorobami skóry. 

Drzewo herbaciane

Ma właściwości antybakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne. Pomaga w walce z trądzikiem oraz grzybicą. 

Rozmaryn

Pomaga w bólach pleców i zapaleniu stawów, poprawia krążenie krwi. Dodatkowo usprawnia pamięć i wspomaga wzrost włosów. 

Mięta

Działa przeciwbólowo – dzięki zawartości mentolu powoduje wrażenie uczucia chłodu na skórze. Może być używany do inhalacji w celu oczyszczenie dróg oddechowych.

Bazylia

Poprawia koncentrację, pomaga w bólach reumatycznych, migrenowych czy miesiączkowych.

Photo by Elly Fairytale on Pexels.com

Większość olejków eterycznych jest bezpieczna w użyciu, ale tak jak wszystko inne mogą uczulać. Nie nakładaj olejków eterycznych bezpośrednio na skórę. Zawsze używaj oleju bazowego do rozcieńczania olejów i pamiętaj, aby przed użyciem olejków wykonać test skórny.

Nie stosuj olejków eterycznych doustnie.