Dlaczego joga uspokaja?


Od jakiegoś czasu chodzisz na jogę, wytrwale wykonujesz wszystkie niewygodne asany, oddychasz, a na koniec relaksujesz się w savasanie. Czasami bez trudu udaje Ci się wytrwać całą godzinę na macie, ale czasami masz dość po pierwszych kilku minutach. Walczysz ze sobą, serce bije jak szalone, a Ty bijesz się z milionem myśli w głowie, odliczając minuty do savasany… Kiedy już udaje Ci się wyrwać do końca, możesz odpuścić cały stres i całkowicie poddać się relaksacji. Po czym wychodzisz z zajęć przepełniony spokojem i odprężony.


Dlaczego po praktyce jogi jesteśmy spokojniejsi i czujemy się lepiej?

W Jogasutrach Patanjali wyjaśniał zawirowania umysłu, oraz jak joga może je uspokoić. Tylko wyciszając natłok myśli i emocji możemy faktycznie rozpoznać swoje prawdziwe ja i odpuścić.

Zanim zaczęliśmy praktykować jogę, czynniki zewnętrzne, pragnienia, i powinności dyktowały wiele naszych wzorców i reakcji. Im dłużej praktykujesz jogę tym bardziej stajesz się świadomy swojego oddechu, ciała i emocji. Z każdą godziną jogi nasze myśli, słowa i działania mają znacznie bardziej intuicyjny i altruistyczny charakter, pozwalając nam czuć się lepiej.


Photo by Natalie on Pexels.com

Jak to się wygląda z naukowego punktu widzenia?


Przewlekła ekspozycja na stres, brak odpoczynku i wyciszenia skutkuje wyczerpaniem organizmu spowodowanym chronicznym stresem, które niekorzystnie wpływa na plastyczność mózgu i czynniki ryzyka sercowo-naczyniowego.


Naukowcy z HeartMath Institute w Kalifornii odkryli, że z serca do mózgu wysyłanych jest więcej sygnałów niż z mózgu do serca. Według neurokardiologii, serce ma swój własny, wyrafinowany układ nerwowy (ponad 40 000 neuronów). Serce ma to, co od zawsze znało wiele starożytnych tradycji – inteligencję! Serce może otrzymywać informacje ze środowiska zewnętrznego i wewnętrznego zanim dotrą do mózgu.

Serce jest w ciągłej komunikacji z mózgiem i ciałem na niezliczone sposoby: 

  • neurologicznie, poprzez autonomiczny układ nerwowy, 
  • biochemicznie, poprzez układ hormonalny,
  • energetycznie, poprzez własne pole elektromagnetyczne i interakcje z innymi polami elektromagnetycznymi. 

ciało migdałowate i jego połączenie z sercem

Ciało migdałowate (ośrodek kodowania emocji w mózgu) stanowi część układu limbicznego, który nadzoruje nasze reakcje, stany emocjonalne, a także popędy. Nadpobudliwe ciało migdałowate prowadzi do stanu chronicznych reakcji opartych na strachu i ciągłej podświadomej aktywacji pamięci emocjonalnej.

Naukowcy zbadali, że stres emocjonalny sygnalizuje regionowi ciała migdałowatego aktywację współczulnego układu nerwowego, sprzyjając wytwarzaniu prozapalnych białych krwinek, które mogą wywołać atak serca, udar, a nawet śmierć.

„Największą potrzebą naszych czasów jest pozbycie się ogromnej ilości mentalnych i emocjonalnych śmieci, które zaśmiecają nasze umysły ”

Thomas MertonGłębokie oddychanie, pobudzanie świadomości oraz zdolność do budowania pozytywnych emocji podczas praktyki jogi pobudza inteligencję serca. Dzieje się tak, ponieważ podczas obserwowania i wyciszania natłoku myśli mózg przestaje nami kierować. Wyciszamy nasze ego i zaczynamy działać koncentrując się na sercu i naszych wewnętrznych potrzebach.

Praktykując jogę, medytację oraz techniki oddechowe jesteśmy w stanie lepiej rozpoznawać nasze myśli i emocje oraz kontrolować reakcję na czynniki zewnętrzne, co pozytywnie wpływa na zdrowie naszego serca.
Po stresującym, ciężkim dniu, godzinna sesja jogi – choć nie zawsze łatwa do przebrnięcia napełni Cię spokojem i jednością ze swoim ciałem i umysłem. Sprawiając, że poczujesz się lepiej we własnej skórze.

źródła:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7075501/
https://www.heartmath.org/research/science-of-the-heart/heart-brain-communication/Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s